Bugüne kadar Avrupa'dan birinci sınıf uluslar arası futbol takımları Belek de konaklayıp, futbol sahalarında antreman yapmışlardır. Almanya, Belçika, Rusya, Macaristan, Romanya ve şüphesiz, Türkiye'den futbol takımları Belek de uğurlanmıştır.Takımların Belek'i tercih etmelerinin sebebi uygun iklim koşulları ve tesislerdeki hizmet kalitesidir. Otellerdeki kalite ve uluslar arası düzeyde eğitim görmüş aşçılar tarafından hazırlanan yemeklerde bölgede konaklayan takımların tercih nedenidir. Fenerbahçe, Galatasaray, FC Brugge, Spartak Moskova, Stuttgart ve birçok ünlü futbol takımı Belek'in parçası haline gelmiştir. Tesislerde futbol takımları için profesyonel futbol sahaları bulunmaktadır. Yöredeki otellerin bolluğu ve sunduğu olanaklar nedeniyle antreman kampı olarak Belek'i seçen bazı takımlar şunlardır;

Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş, Trabzonspor, Kartalspor, FC, Brugge, Spartak Moskoa, Stuttgart, Kickers, Rizespor, Adanaspor, R+W sport, Bursaspor, FICOFI-KV Mcchelen, FC Emmersacher, Füssen Türk, SV Ettenkofen, TSV Züsmarshausen, DJK Letzan, Pamukkale-Anadolu, SC halding, SVC Jenbach, SV wildsteig, TSV Moosach. TSC Traunwalchen, SV Bischofsmains, Annabichler, Werder Bremen, N.A.C., Congo Milli Takımı, Ofu Beograd, Cska Sofia, Lasu Linz, Saturne, 1860 München, FC Den Bosch, ADO Den Hag, Fortuna Köln, U.S.

BELEK’TEKİ FUTBOL SAHALARI VE ÖLÇÜLERİ

 • Adora Golf Resort Hotel - 1 adet 90x60m iç saha, 2 adet 90x60m ve 1 adet 70x105m dış saha, Üçkumtepesi
 • IC Hotel - 4 adet 60x90x m dış saha, Üçkumtepesi
 • Sirene Golf - 60x90m, 30x45m 2 saha Üçkumtepesi
 • Riu Hotel Kaya - 3 adet 60x90m, 2 adet 30x45m, Üçkumtepesi
 • Papillon Belvil - 1 adet 65x95m, 1 adet 40x60m iç saha, 5 adet dış saha Taşlıburun Mevkii
 • İberostar Bellis Hotel - 1 adet 60x90 m, 1 adet antrenman sahası Taşlıburun Mevkii
 • Attaleia Tatil köyü - 2 adet 68x105m saha Taşlıburun Mevkii
 • Carya - 1 adet Taşlıburun Mevkii
 • Cornelia Diamond - 2 adet saha 68x105 İskele Mevkii
 • MLC Water World - 35x60m, İskele Mevkii
 • Belconti Resort Hotel - 1 adet 40x70m antrenman sahası, İskele Mevkii
 • Limak Arcadia Golf Resort Hotel - 1 adet 65x105m 1 adet antrenman iç saha 7 adet büyük 2 adet antrenman sahası dışarıda toplam 11 saha İskele Mevkii
 • Grida Village - 38x60m, İskele Mevkii
 • Rixos Premium - 1 adet 60x90, 1 adet antrenman sahası Acısu Mevkii
 • Gloria Hotels - 2 adet dış saha 90x60 Acısu Mevkii
 • SuSesi - 2 adet maç sahası 68x105 1 adet antreman sahası 90x45 İskele mevkii

Kışın ortalama günlük sıcaklıklar

Ekim 28 C° - Kasım 21 C° - Aralık 16 C°, - Ocak 15 C° - Şubat 16 C° - Mart 18 C° - Nisan 22 C°

Kıyılarında yaşanan ılıman iklimi sayesinde yıl boyunca golf oynamaya elverişli olan Belek’te yoğunlaşan golf sahaları, etraflarındaki lüks konaklama tesisleri ve diğer imkanlarıyla golf oyuncuları için ideal bir seçenektir. Belek, son yıllarda artan tesis sayısıyla Golf sporuyla özdeşleşti. Belek’de 10 adet golf tesisi ve 14 adet saha hizmet vermektedir. Uluslararası niteliklere sahip golf sahalarıyla yurt dışından çok sayıda turistin gözdesi haline gelen Belek, bu sayede ülke turizminin en önemli gelir kaynaklarından birini oluşturuyor.

Golf, doğada özel olarak yapılmış bir sahada golf sopaları ve küçük sert bir topla oynanan bir oyundur. Oyunun amacı, sahanın belirlenmiş 18 parkurunu (çukurunu) golf topuna en az vuruş yaparak tamamlamaktır.

Bir golf sahası 18 ayrı parkurdan (çukurdan) oluşur. Golf sporunu diğer spor dallarından ayıran bir özelliği de, her sahanın golfün ana prensipleri dikkate alınarak, birbirinden farklı bir tasarımla yapılmış olmasıdır.

Dünyada birbirinin aynısı olan hiç bir golf sahası yoktur. Sahada her çukurun uzunluğu birbirinden farklıdır. Örneğin; birinci çukur 110 metre, on altıncı çukur 250 metre gibi.

18.lik golf sahalarının toplam uzunluğu, normal olarak 5400 metreyle 7000 metre arasında değişebilir.

GOLF KURALLARI

Golfçünün gerçek rakibi diğer oyunculardır.fakat saha zorlayıcı olduğundan rakip, kendisi ve dolayısıyla golf sahası.olarak görülür Bu prensip nedeniyle profesyonel golf, sportmenliğe değer verenlerin en yüksek seviyede ödüllendirildiği, sportmen olmayanların kendilerini dışında buldukları bir dünyadır.

Golf, iki ana prensip üzerine inşa edilen kurallar üzerinde durmaktadır: Oyuncuya ve sahaya saygı.

Bu prensiplere sıkı sıkıya bağlı hareket edilmesi sayesinde bu spor bu kadar yaygınlaşmış ve sevilmiştir. Golfün geçer akçesi “saygı” dır. Günümüzde çok ilgi çeken ve milyarlarca dolar değerinde bir endüstridir golf.

GOLF OYUNU

Oyuna katılan her oyuncu sırayla başlangıç vuruşlarını yaparlar. Sahanın çukura kadar olan bölümünde fair-way adı verilen sahanın esas oyun alanına topu atmak amaçlanır.Bu alan diğer alanlara göre daha düzgün ve kısa kesilmiş çimlerden oluşur yaklaşık 30 ila 90 metre genişliğinde olabilir;vuruş yapmaya daha elverişlidir.Marifet topu sahanın düzgün çimli alanlarına atabilmektir.

Bu alanın iki yanında 'rough' ( kaba Çim ) adı verilen bölge yer alır. Bu bölgede uzun otlar, çalılıklar, ağaçlar veya kumlu, topraklı bölgeler yer alabilir. Buralardan golfçünün vuruş yapabilmesi için özel teknikler gereklidir. Doğal olarak bu tür engellerin olmadığı sahalarda yapay engeller golf sahası mimarı tarafından sahaya yerleştirilebilir. Kum havuzları, küçük göller vs. Oyuncular isabetli atışlarla green adı verilen ,bayrak direğiyle özel olarak işaretlenmiş çukura topu atmayı hedeflerler. En az vuruşla topu çukura atabilmek oyunun amacıdır. Oyun 18 Parkur da tamamlandıktan sonra biter. En az vuruşu yapan oyuncu kazanır.

Daha sonra putting green adı verilen pata alanıyla çukur sona erer. Pata alanı çok kaliteli çimle kaplı ve sürekli kısa kesilerek pata yapmaya uygun hale getirilmiş,ortasında veya kenarında bayrakla işaretlenmiş çukura verilen addır.

Alanın düzgün olmasının yanı sıra yine mimarın yaratıcılığına bağlı olarak çeşitli seviyeler ve eğimler yaratılarak pata atışlarının güçleştirilmesi sağlanabilir. Green ler topun en iyi şekilde yuvarlanması için bakımı son derece titizlikle yapılan özel çimlerden yapılır.Green de atış yapılırken bayrak çıkartılır.

 • ANTALYA GOLF - 18+18 DELİK 2 SAHA ÜÇKUM TEPESİ
 • NATIONAL GOLF - 18+9 DELİK 1 SAHA ÜÇKUM TEPESİ
 • KAYA EAGLES GOLF - 18 DELİK 1 SAHA ÜÇKUM TEPESİ
 • TAT GOLF - 27 DELİK 1,5 SAHA ÜÇKUM TEPESİ
 • CARYA GOLF - 18 DELİK 1 SAHA TAŞLIBURUN MEVKİİ
 • SUENO GOLF - 18+18 DELİK 2 SAHA TAŞLIBURUN MEVKİİ
 • CORNELİA GOLF - 27 DELİK 1,5 SAHA İSKELE MEVKİİ
 • THE MONTGOMERİE MAX ROYAL GOLF CLUB - 18 DELİK 1 SAHA İSKELE MEVKİİ
 • GLORİA GOLF - 18+18+9 DELİK 2,5 SAHA ACISU MEVKİİ
 • NOBİLİS - 18 DELİK 1 SAHA ACISU MEVKİİ

Kışın ortalama günlük sıcaklıklar

Ekim 28 C° - Kasım 21 C° - Aralık 16 C°, - Ocak 15 C° - Şubat 16 C° - Mart 18 C° - Nisan 22 C°
Golf tesisleri, günde ortalama 6 saat güneşli olan kış günleri de dahil olmak üzere, birey ve gruplara yılın on iki ayı golf oynayabilme olanağı sunmaktadır. Bölgede yıllık güneşli gün 300'ün üzerinde kaydedilmektedir.